Şişmanlığın Ortaya Çıkma Nedenleri

Vücudun yağ kütlesinin, kas kütlesine oranının aşırı artması ve boya göre kütlenin olması gereken düzeyin üzerine çıkması şişmanlık olarak adlandırılır. Şişmanlığı ve şişmanlığın boyutunu belirlemek için çeşitli yöntemler vardır. En çok bilinen ve kullanılan yöntem Beden Kütle İndeski (BKİ)’ne göre değerlendirme yöntemidir. Kendi BKİ değerimizi belirlemek için aşağıdaki etkinliği yapalım.Vücuda besinlerle alınan enerji, vücudun harcadığı enerjiden fazla olursa şişmanlık ortaya çıkabilir.

Enerji alımını artıran etmenler; aşırı yeme, daha çok yağ ve şeker içeren besinleri tüketme, öğün atlama ve hızlı yeme gibi yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Ayrıca fiziksel aktivitenin yetersiz oluşu ise enerjinin az harcanmasına neden olur. Fotoğraf 3.9’da görülen televizyon karşısında atıştırmak gibi yanlış beslenme alışkanlıkları da şişmanlığa neden olur. Yapılan çalışmalar, şişmanlık oluşumunda kalıtımın da rol oynadığını göstermiştir. Şişman kişilerin çocuklarında şişman olmayanlara göre şişmanlık görülme olasılığı daha fazladır.
obezite-01-700x499
Şişmanlığa neden olan etmenler arasında hormonal etmenler de sayılabilir. Tiroit, hipofiz, böbrek üstü bezleri, pankreas ve üreme organlarındaki bezlerin işlevlerindeki bozukluk sonucu bazı hormonlar normalden fazla ya da az salgılanabilir. Hormonların az veya çok olması insanı ileri boyutta kısırlığa kadar götürmektedir. Kısırlık tedavisinde de bazı riskler vardır. Bu riskleri göz önüne alarak tedavinizi yaptırabilirsiniz. Kısırlık tedavisi bitkisel yöntemler ile de çözülebilmektedir.

Şişmanlık çoğu insanda görülen bir hastalıktır. Aslında herkeste görülen ve bir paranoya haline gelen hastalık şişmanlık değil kilo almaktır. Kilo alma sorunu çoğu hastada olan ve bir türlü kurtulamayan bir sorundur. İnsanlar bundan kurtulabilmek amacıyla devamlı diyet yaparlar. Aynı zamanda da diyetisyenlere giderler. Diyetisyenler ile birlikte kilo verme çabalarına başlayanlar kısa bir sürede kilolarını geri verebilirler. Yalnız buradaki tek sorun alınan kilonun çok çabuk geri alınmasıdır. Kilo çok çabuk geri alınmaktadır.

Onun için bu tarzda kilo verenlerin dikkat etmesi gerekmektedir. Aslında çoğu hastalıkta insanlarda dikkat etmediklerinden dolayı hastalanıp kötü duruma düşmektedirler. Genel olarak buna örnek vermek gerekirse bel fıtığı hastası olanları örnek olarak verebiliriz. Bel fıtığı için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Yeni yöntemleri kullanarak daha rahat bir tedavi uygulanmaktadır. Mesela artık ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemi uygulanmaktadır. Artık hastalar bu yöntemi kullanmaktadır. Hatta hastalar bu yöntemi tercih etmektedirler. Çünkü daha risksiz ve daha kolay yapılabilen bir hastalık türüdür. Bunun için bu tarz hatalıklarda ameliyatsız yöntem olacağı zaman bu yöntem uygulanmalıdır.

Leave a Comment